

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 mΩ |
| Ripple Current | 1.2 mA |
| Height - Seated (Max) | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 28 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 4.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 4.4 mm |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Molded |
Stock: 81
Distributors
pcbx
Unit Price$2.99738
Ext.Price$2.99738
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.99738 | $2.99738 |
| 10 | $2.87075 | $28.70750 |
| 25 | $2.74947 | $68.73675 |
| 50 | $2.63331 | $131.66550 |
| 100 | $2.52204 | $252.20400 |
| 300 | $2.52204 | $756.61200 |
